Rok szkolny 2008/2009

Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II 

W dniu 2 października 2008 roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim VIII Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, który odbywał się pod hasłem: "Jan Paweł II wychowawca młodzieży". Szkołę reprezentowali: dyrektor szkoły p. Agnieszka Malarczyk, wicedyrektor p. Ewa Mozer, ksiądz Michał Dłutowski, siostra Agata Radulska, p. Elżbieta Ostasiuk, p. Bożena Legucka-Stawska, p. Mirosława Winek, poczet sztandarowy wraz z opiekunem p. Jackiem Kogutem oraz reprezentanci uczniów wszystkich klas. Wzięliśmy tam udział w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył duszpasterz Rodziny Szkół ksiądz biskup Zygmunt Zimowski. Niesamowite wrażenie robił szpaler złożony z 516 pocztów sztandarowych ustawionych wzdłuż wałów.

Śpieszmy się kochać ludzi...

Z nadejściem listopadowych dni pojawiają się chwile zadumy. W posępności jesiennego krajobrazu niejednokrotnie nasze myśli kierujemy w stronę Tych, którzy odeszli. Słowa poety - księdza Jana Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" stały się główną myślą montażu słowno - muzycznego, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły przed Świętem Zmarłych.
Cmentarze osnute wieczornym mrokiem wypełnia refleksja pożegnań. Szukamy sensu i wartości. Odchodzimy... słyszymy po wielokroć w takt rozbłyskujących światełek woskowych lampek. A one coraz mocniej przypominają o kresie podróży. Śmierć - siostra nasza, jest zawsze obok nas. Życie ludzkie jak iskra, jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru, jak wiersz niedokończony błyska i gaśnie.
Najlepiej ukazują to słowa wierszy, napisane przez naszych uczniów i zaprezentowane na akademii:

ODRODZIĆ PAMIĘĆ. Jan Rajewski

Idąc chodnikiem wieków,
poznajemy jak kruche jest życie.
Przychodzą wspomnienia, tak bliscy nam ludzie:
Kiedy odeszli?
Nikt nie pamięta.
Przystańmy przy grobie, nie odchodźmy jeszcze.
Oddajmy im hołd.
Choć przeminęli, nie muszą odejść
na zawsze,
oni tkwią w naszej pamięci.
Życie wciąż gna do przodu,
świat ten przemija.
Ci co odeszli,
niech na zawsze pozostaną
w naszych sercach.

ZA TYCH Nastazja Feusette

Dla tych, którzy juz nie mogą.
Dla tych, którzy juz nie wstaną.
Dla tych, którzy nie podadzą ręki w nasza stronę.
Dla tych, których juz nie ma...

Za tych, których cichy oddech, nie zabrzmi.
Za tych, których serca juz nie biją.
Za tych, których słowa są niedosłyszalne.
Bo ich już nie ma.

Nie ma ich ciałem, ale są duszą.
W każdym z naszych serc, w każdej naszej myśli.

W szumie fal...
W świetle zachodu...
W biciu serc...
W ciszy krzyku...
W głośnych krokach...
(...)


Zapalmy znicz za tych, których kochamy.
Choć ich juz nie ma...
Dla tych, których Bóg pociągnął za ręce.
Za tych...

Nasi gimnazjaliści lirycznie uczcili pamięć zmarłych 31 października 2008 r. a dzień później - 1 listopada 2008 r. nauczyciele naszej szkoły kwestowali na najstarszym piaseczyńskim cmentarzu, zbierając pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Listopadowe uroczystości są hołdem dla walczących za naszą Ojczyznę oraz ludzi nadających kształt wolnemu krajowi. Są hołdem dla bliskich nam osób, których dziś nie ma wśród nas. Jesienny szept modlitwy za zmarłych to czas naszej refleksji, nad życiem: "Wieczny odpoczynek daj Panie tym, którzy odeszli. Oni na zawsze są w naszych sercach".
Wioletta Grochowicz, Elżbieta Ostasiuk

Święto Niepodległości

Wydobyć z zapomnienia

ze stosu starzyzny

poczciwe słowa

"prawość" i "miłość ojczyzny"

J.Lechoń

W naszym narodowym kalendarzu 11 listopada kieruje uczucia każdego Polaka w stronę Święta Niepodległości - wielkiego święta ojców i dziadów. To okazja, aby oddać cześć tym pokoleniom naszych przodków, co "nie dali pogrześć mowy", którzy słowem i czynem wywalczyli nam wolność . 9 listopada, w przeddzień 89 rocznicy Odzyskania Niepodległości, społeczność naszej szkoły obchodziła to ważne dla każdego Polaka święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez młodzież naszego gimnazjum pod kierownictwem p. Ewy Krzos, p. Andrzeja Gozdeckiego, p. Katarzyny Chiszko, p. Zuzanny Pryć. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny mówiący o ważnych wydarzeniach okresu niewoli i odzyskania upragnionej wolności. Atmosferę tego okresu przywoływały wiersze patriotyczne, fragmenty przemówień marszałka Józefa Piłsudskiego, a także pieśni legionowe śpiewane przez solistów oraz chór szkolny. Pamięć tamtych czasów podkreślało wojskowe umundurowanie, w którym prezentowali się uczniowie, a typowo polski charakter uroczystości nadawały ludowe stroje dziewcząt. Symboliczna sceneria - wykonany z brzozy krzyż i mogiła żołnierska, na której w trakcie przedstawienia płonął znicz, szczególnie mocno podkreślały pamięć o tych, którzy nie szczędzili życia, abyśmy dziś mogli żyć w suwerennej Polsce. W tym kontekście niezwykle sugestywnie brzmiały słowa pieśni: "Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już , kto pod nim śpi...". Całości dopełniała prezentacja multimedialna będąca plastycznym odpowiednikiem prezentowanych treści. Podniosłego charakteru akademii dodał Uroczysty Apel Pamięci. Była to chwila zadumy i skupienia, w czasie której oddaliśmy cześć tym, którzy "spełniając swój wielki oraz święty obowiązek wobec ojczyzny, złożyli na jej ołtarzu najświętszy dar - własną krew i życie".

Występujący uczniowie znakomicie wywiązali się ze swoich ról - recytacją i śpiewem oddali nastrój tamtych dni - tragiczne losy Polaków i ich dążenia do zrzucenia kajdan niewoli. Wywołali w słuchaczach refleksję i wzruszenie. Dowodem tego była przeszywająca cisza i skupienie widzów, a na końcu gromkie brawa. Apel po raz kolejny uświadomił wszystkim, jak wielką wagę dla ojczyzny miały wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Uczniowie i nauczyciele pogrążyli się w klimacie patriotycznym, mieli okazję przeżyć tę uroczystość tak, jak 89 lat temu przeżyli nasi przodkowie. Mimo, że było to tak dawno, to słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna nie straciły swojego brzmienia, bo niektórym łza się kręciła w oku. Tak wielkie wydarzenia z naszej narodowej historii wymagają ciągłego przypominania.

Konferencja szkoleniowa

W dniu 3 grudnia 2008 r. w związku z przygotowaną zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego Ministerstwo Edukacjii Narodowej przy wsparciu Kuratorium Oświaty zorganizowało w naszej szkole powiatową konferencję szkoleniową "Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna - od przedszkola do matury"

Być człowiekiem pośród ludzi”.

Odkąd Gimnazjum nr 2 w Piasecznie ma swojego Patrona - Jana Pawła II, stara się budować tradycję szkoły, związaną z osobą Wielkiego Polaka. Służy temu, między innymi konkurs literacko - plastyczny na poziomie szkół gimnazjalnych, poświęcony papieżowi. W tym roku szkolnym odbywa się on po raz trzeci. Regulamin konkursu nie ulega zmianie, a także główne założenie - inspiracja życiem, nauką lub twórczością Jana Pawła II. 

Do tej pory w konkursie udział wzięła młodzież ze szkół w Piasecznie, Nowej Iwicznej, Chylicach, Sulejówku, Nowym Dworze Mazowieckim, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim oraz Prażmowie.

2 kwietnia 2009 r. w naszej szkole odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu, w tym roku organizowanego pod hasłem: "Być człowiekiem pośród ludzi". Pierwsza edycja tego konkursu miała miejsce 30 marca 2007 r. i przebiegała pod hasłem: "Nic piękniejszego ponad życie, a w życiu ponad dar miłości", druga odbyła się 19 maja 2008 r. i jej mottem były słowa: "Bo życie ma sens".

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Pikus oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno pan Józef Zalewski. Celem konkursu jest: upowszechnianie i rozwijanie twórczości inspirowanej dorobkiem literackim Patrona konkursu, pogłębianie wśród młodzieży wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II oraz aktywizowanie miłośników sztuk pięknych i literatury poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.

Idea i założenia konkursu są bardzo szlachetne i chyba właśnie dlatego udało się nam pozyskać sponsorów: Kurię Biskupią, Biuro Promocji i Informacji przy Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno, Bank Spółdzielczy w Piasecznie, Firmę "Probis", której prezesem jest pan Waldemar Witkowski oraz znaną wszystkim mieszkańcom Piaseczna Firmę "Natalia Gold", której właścicielem jest pan Józef Czerniejewski.

W poprzedniej edycji wzięło udział siedemdziesięciu pięciu uczestników konkursu. Ilu gimnazjalistów przyciągnie konkurs w tym roku? Jak wielu młodych ludzi wciąż inspiruje postać Jana Pawła II? Okaże się w kwietniu.
Organizatorki konkursu: Wioletta Grochowicz i Elżbieta Ostasiuk
 
Nietypowa lekcja geografii

19 marca w naszej szkole odbyła się lekcja geografii inna niż wszystkie. Uczestniczyły w niej kasy II, dla których poznanie kontynentu azjatyckiego jest zawarte w materiale programowym. Uczniowie udali się w podróż po krajach Azji ze Stanisławem Olęckim - studentem Etnologii i Antropologii na Uniwersytecie Warszawskim. Podróżnik starał się "zarazić" swoich młodszych kolegów pasją poznawania krajów Orientu. W tym celu wspólnie prześledzili i przeanalizowali trasę wyprawy. Stała się ona pretekstem do poznania kultury i zwyczajów ludów takich państw jak Nepal, Chiny, Indie, Kambodża, Wietnam, Tajlandia, Turcja, Iran i Pakistan. Podczas bogato ilustrowanej zdjęciami prelekcji, a właściwie pełnej pasji gawędy, gimnazjaliści mogli podziwiać nie tylko surowość azjatyckiego krajobrazu, ale także poznać te kraje z zupełnie innej strony. Życie codzienne mieszkańców, problemy gospodarcze, bieda, sytuacja socjalna, to tylko niektóre zagadnienia, o których mogli się dowiedzieć. Fascynujące były opowieści o przygotowaniach do wyprawy, problemach, jakie musiał pokonać podróżnik, aby zrealizować swe marzenia. Taka nietypowa lekcja geografii przybliżyła młodzieży egzotyczną rzeczywistość Azji, pokazała, że warto nieraz zboczyć z utartych szlaków turystycznych, by przeżyć niezwykłą przygodę. Stała się być może zachętą, by w taki niekonwencjonalny sposób przemierzać świat, by poznawać go i odkrywać na nowo.
Organizatorki spotkania: mgr inż. Ewa Mozer, mgr Danuta Stokłuska

STOP przemocy w szkole!

5 czerwca b.r. obchodzony był Ogólnopolski Dzień bez Przemocy w Szkole. Do akcji tej dołączyła się społeczność uczniowska z Gimnazjum nr 2 w Piasecznie, organizując w formie happeningu- marsz ulicami miasta. Koordynatorkami akcji były nauczycielki gimnazjum: p. Barbara Fabisiak, p. Sylwia Dobosz, p. Agnieszka Gładysz.
O godz. 9.00 przed budynkiem szkoły spotkali się uczestnicy marszu- delegacje uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. W marszu uczestniczył także zastępca komendanta Policji Powiatowej w Piasecznie - młodszy inspektor Sławomir Ołdakowski.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez p. dyrektor Alinę Michałowską, uczennica kl. II Marysia Radzyńska odczytała ,, Apel młodzieży", a w nim między innymi taką deklarację: ,, My, uczniowie, obiecujemy, że będziemy się starać, aby nasze postępowanie było wolne od przemocy, agresji i nienawiści. Obiecujemy nie ranić nikogo, zwłaszcza naszych kolegów i koleżanek, wulgarnym słownictwem, agresywnym zachowaniem. Nie chcemy, żeby przemoc i agresja zawładnęły naszym życiem!".Następnie odśpiewana została, piękna w swym przesłaniu, piosenka Stanisława Sojki ,,Tolerancja".
Około godz. 9.30 uczestnicy marszu ( ok. 70 osób) z transparentami głoszącymi hasła: ,, STOP PRZEMOCY W SZKOLE", ,,PRZEMOCY DZIĘKUJEMY, SPOKOJU ZAŻYWAĆ CHCEMY", ,, STOP AGRESJI W SZKOŁACH" przeszli ulicami pod Urząd Miasta i Gminy. Tam młodzież, wraz z dorosłymi pisała ,, Dekalog bezpiecznej szkoły". Uczniowie napisali między innymi: ,, Pomagajmy sobie", ,, Szanujmy siebie wzajemnie", ,,Nie tolerujmy przemocy", ,, Nie bądźmy wulgarni", ,, Emocje można kontrolować". Na Placu Kisiela do uczestników marszu wyszedł zastępca burmistrza p. Bogdan Temoszczuk. Poparł on inicjatywę i wyraził zadowolenie z akcji, którą zorganizowała młodzież. Oznajmił, że również lokalne władze powinny dbać o zapewnienie bezpieczeństwa w szkołach. Słodkim akcentem były krówki, które pan burmistrz przekazał młodzieży.
Również mieszkańcy miasta przyglądali się z zainteresowaniem młodzieży, pokazywali sobie hasła i słuchali treści zawartych w dekalogu.
Pomimo deszczu i chłodu atmosfera była naprawdę gorąca. 

Pozostaje mieć nadzieję, że akcja ta uwrażliwi młodzież na problem przemocy w szkole   i pozwoli pamiętać im każdego dnia, że lepiej, milej i bezpieczniej będą się uczyć i czuć w szkole wolnej od przemocy.