Rok szkolny 2007/2008

 

" Ten, kto nie szanuje przeszłości,

nie jest wart teraźniejszości

ani nie ma prawa do przyszłości"

Józef Piłsudski

11 listopada - czerwona kartka w kalendarzu. Czy chodzi tylko o dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych? Biało-czerwone flagi, którymi ozdobione są balkony naszych domów i ulice miast przypominają nam o Narodowym Święcie Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 90 rocznicę tego, jakże ważnego w historii naszego narodu, wydarzenia. W Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II obchody tego święta odbyły się 7 listopada.
Z tej okazji uczniowie zaprezentowali spektakl poetycko-muzyczny, którego mottem były słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: " Ten, kto nie szanuje przeszłości, nie jest wart teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości". Uczniowie w bardzo sugestywny sposób przedstawili atmosferę towarzyszącą pokoleniu naszych dziadków, którzy walczyli o wolną Polskę. Poezja patriotyczna, pieśni legionowe, fragmenty przemówień Piłsudskiego przeniosły społeczność szkolną w okres niewoli, walki o niepodległość oraz do pierwszych chwil na nowo odzyskanej państwowości. Stało się tak dzięki recytacji, a także wspaniałemu śpiewowi solistów i chóru, który wywoływał dreszcz emocji i wzruszenie.Całości dopełniała prezentacja multimedialna będąca plastycznym odpowiednikiem prezentowanych treści. Podniosłego charakteru uroczystości dodał Uroczysty Apel Pamięci, w czasie którego oddaliśmy pamięć "znanemu i bezimiennemu żołnierzowi" i tym, którzy dla Ojczyzny "złożyli na jej ołtarzu najświętszy dar - własną krew i życie". Ta godzina skróconej "lekcji" historii miała przypomnieć nam wszystkim, jak bardzo cierpiało nasze państwo, jak wielkie były starania naszych przodków, by móc żyć w suwerennym kraju. Obchody 11 listopada były wyrazem naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów. Pamięć o tych, "których nie ma" jest moralnym obowiązkiem nas - Polaków, ludzi szanujących wolność.
W dniu 11 listopada odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w kościele św. Anny, w której uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i gminy, kombatanci, młodzież i mieszkańcy Piaseczna. Na tej niezwykle podniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych. Uczniowie naszej szkoły z dumą reprezentowali Gimnazjum nr2. Kolejnym punktem uczczenia tego ważnego wydarzenia było złożenie wieńców i wiązanek przy Tablicy Józefa Piłsudskiego, Tablicy Sybiraków oraz Tablicy Wincentego Witosa.
Dalsza część obchodów 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości miała miejsce w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy. Honorowe odznaczenia "Krzyże Pamiątkowe Wojska Polskiego" z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno otrzymali kombatanci - byli żołnierze frontowi. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów upamiętniających tę wyjątkową rocznicę. Nasza szkoła była ich współorganizatorem, dlatego z niecierpliwością oczekiwaliśmy werdyktu niezależnego jury. W kategorii plastycznej - na plakat upamiętniający 90 rocznicę Odzyskania Niepodległości I miejscem uhonorowana została Renata Zdziech z kl.Ie, III nagrodę otrzymali Marcin Wasiak i Paweł Majewski z kl. IIe, a wyróżnione zostały: Zuzanna Kurdel i Dominika Staniszek z kl. IIIg. Pracę Sylwii Sztokinier, której mottem były słowa:"Jest takie miejsce, taki kraj..."nagrodzono II miejscem, a III miejsce w tej kategorii otrzymała Maria Radzyńska z kl. IIa. Jesteśmy dumni z naszych laureatów! Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem: p. Ewy Krzos, p. Katarzyny Chiszko, p. Andrzeja Gozdeckiego, p. Doroty Zych-Charaziak, p. Piotra Orepuka.
Wykonany z brzozy krzyż, palący się znicz, biało-czerwony orzeł, żołnierskie mundury chłopców, ludowe stroje dziewcząt oraz dźwięki utworów Szopena stworzyły niepowtarzalną atmosferę tej uroczystości. Trema uczniów przed występem była duża, bo i zacni goście zasiadali na widowni - najwyższe władze naszej gminy i powiatu, kombatanci , rodzice, znajomi mieszkańcy miasta. Młodzież naszej szkoły po raz kolejny udowodniła, że patriotyzm, poszanowanie Ojczyzny i tradycji narodowej są wartościami ważnymi dla pokolenia ludzi młodych. Świadczą o tym profesjonalizm, zaangażowanie i przejęcie, z jakim prezentowali utwory poetyckie i pieśni. W ustach ludzi tak młodych znaczenia nabierały słowa poety: "Za moją Ojczyznę, Polszczyznę, Mazowsze w dalekich ziemiach umierali moi ojcowie", a strofy pieśni "Powrócisz tu..." przypominały o sile przywiązania do "Tej, co nie zginęła...". Podniosła atmosfera, skupienie i zaduma, a także gromkie brawa i łzy wzruszenia były nagrodą dla Naszej młodzieży za wkład włożony w uroczystość. Hasło: Bóg, Honor i Ojczyzna dla młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II są nadal ważne i stanowią niepodważalne wartości w ich życiu.

Turniej Maszyn Wodnych w Poznaniu

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z Łodzi zorganizowało w dniach 20-21 listopada, pod patronatem Ministra Ochrony Środowiska, IV Międzynarodowy Turniej Maszyn Wodnych. Celem tego Turnieju jest krzewienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy technicznej oraz zwrócenie uwagi na problem odzyskiwania energii potencjalnej wody i przetwarzanie jej na energię mechaniczną. Młodzież ma za zadanie zbudować model turbiny, który przetworzy energię potencjalną wody na energię mechaniczną i podnosie masę 3 kg na wysokość 4 m. Konkurs odbywa się w dwóch konkurencjach: mocy i wydajności. Konkurencja mocy polega na podniesieniu ciężarka w jak najkrótszym czasie, natomiast konkurencja wydajności, to wykonanie tego zadania przy zużyciu jak najmniejszej ilości wody. Na zawody zgłosiło się 65 drużyn, z których w konkurencji mocy do walki wystartowało 38 maszyn. Do finału weszło 10. W konkurencji wydajności, komisja pod przewodnictwem prof. Andrzeja Błaszczyka z Politechniki w Łodzi, zakwalifikowała 11 maszyn. Wśród finalistów znalazły się trzy maszyny zbudowane przez młodzież z Piaseczna. W konkurencji mocy drużyna o nazwie "Hydraty", w skład której wchodzili dwaj uczniowie z LO przy ul. Chyliczkowskiej 17: Konrad Gołębiewski i Michał Mierzwa, zajęła 4 miejsce. Drugą drużyną wśród finalistów, a zarazem najmłodszą startującą w tej samej dyscyplinie, była drużyna o nazwie "Gimtury". Tworzyli ją uczniowie drugiej klasy: Jan Wójcik i Maciej Nalewczyński z Gimnazjum Nr 2, przy Alei Kalin 30. Maszyna przez nich zbudowana zajęła 8 miejsce.

W konkurencji wydajności drużyna o nazwie "Perpetum Turbine" z LO, w skład której wchodzili: Michał Mierzwa, Konrad Gołębiewski i Tomasz Czekierda, zajęli także 8 miejsce. Tak dobre wyniki młodzież uzyskała dzięki wytrwałości i żmudnej pracy pod kierunkiem nauczyciela fizyki Romana Paszkowskiego z Gimnazjum nr 2. Wyjazd do Poznania mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Fundacji BRE, która pokryła koszt hotelu wraz z wyżywieniem, zaś przejazd sponsorowało Przedsiębiorstwo Techniczne "STAWO", samochód prowadził właściciel firmy pan Stanisław Wójcik. Testowanie zbudowanych modeli turbin, młodzież zawdzięcza Stolarni "Antex" z Siedlisk, która przekazała nieodpłatnie drewno na zbudowanie 6 metrowej wieży ciśnień.

Podziękowanie składam również paniom Dyrektor: Agnieszce Malarczyk z Gimnazjum nr 2 i Barbarze Chwedczuk z LO przy ul. Chyliczkowskiej 17, za przychylność i stworzenie dobrych warunków umożliwiających przygotowanie uczniów do Turnieju.

Maturzyści kończą przygodę z turbinami, natomiast gimnazjaliści w drodze powrotnej naradzali się, jak będą budować następne, by zająć za rok lepsze miejsce. Mamy nadzieję, że sukcesy gimnazjalistów zachęcą do tej rywalizacji kolegów z innych szkół.
Roman Paszkowski 

II Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły

Uczennica naszego gimnazjum - Magdalena Kowalska - zdobyła II miejsce w konkursie recytatorskim poezji naszego Papieża. Był to etap regionalny, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół im. Jana Pawła II z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Zwycięstwo to otworzyło Magdzie drogę do Torunia, gdzie odbył się III Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły. Liczna grupa uczestników z całej Polski przez dwa dni prezentowała swoje umiejętności recytatorskie. Jury, w skład którego wchodzili: aktorzy, redaktorzy, poloniści, po trudnych i burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców. Nasza Magda, pomimo że nie zajęła żadnego miejsca, została zauważona i pochwalona.
Oprócz zmagań konkursowych był też czas na zwiedzanie pięknego, zabytkowego Torunia. Delektując się piernikami, w sympatycznej, rodzinnej atmosferze, uczniowie wraz z nauczycielami miło spędzili czas w mieście Kopernika. Wyjazd ten był owocny w nowe znajomości i doświadczenia. Mamy nadzieję, że za rok uczniowie naszej szkoły będą równie godnie - jak Magda - reprezentować nas w konkursach recytatorskich.
B. Fabisiak, B. Stawska

Mazowiecki Konkurs Papieski

Instytut Jana Pawła II pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty ogłosił na początku roku szkolnego 2007/2008 - Mazowiecki Konkurs Papieski. Do I etapu przystąpiły 1554 osoby z gimnazjów województwa mazowieckiego ( i nie tylko). Włączyli się też do niego przedstawiciele woj. pomorskiego i dolnośląskiego. Pierwszym etapem konkursu było napisanie pracy na jeden z dziesięciu tematów omawiających różne aspekty życia, nauki i twórczości papieża Jana Pawła II. Do II etapu zakwalifikowało się już tylko 114 osób, w tym gronie znalazła się trójka  uczniów z Gimnazjum nr 2 w Piasecznie. Były to: Dominika Malarczyk uczennica klasy III B, Katarzyna Ostasiuk uczennica klasy III C oraz Jan Rajewski uczeń klasy III H. Drugi etap finałowy odbył się w Wilanowie. Do ścisłego finału z naszej szkoły weszły dwie osoby: Dominika Malarczyk i Jan Rajewski. Wszyscy finaliści, tj. 40 osób, wyjechali do Krakowa, potem do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie wyjazdu sprawdzono ich wiedzę w trzecim, końcowym etapie konkursu i wyłoniono ścisłe grono finalistów, już laureatów. Nasza wspaniała dwójka wykazała się ogromną wiedzą i zdobyła ex aequo III miejsce w tak trudnym konkursie kuratoryjnym. Wręczenie nagród finalistom odbyło się 11 marca 2008 r. w Instytucie Papieskim w Wilanowie w obecności prymasa Józefa Glempa, arcybiskupa Kazimierza Nycza i Kuratora Oświaty. W tym dniu również nagrodzono dwie uczennice naszego gimnazjum: Katarzynę Ostasiuk i Dominikę Malarczyk za napisanie najlepszych prac o życiu i twórczości Jana Pawła II. Nagrodą dla Dominiki Malarczyk i Jana Rajewskiego był wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu. Reprezentowali oni naszą szkołę i miasto na czuwaniu przy grobie Jana Pawła II w III rocznicę Jego śmierci w dniu 2 kwietnia br.
Koordynator Konkursu Szkolnego - Elżbieta Ostasiuk