Nowograd Wołyński (Zwiagel)

Od 20 do 24 października grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Piasecznie oraz z Gimnazjum nr 3 w Gołkowie razem z towarzyszącymi im nauczycielami uczestniczyła w wyjątkowej podróży. Była to podróż na Ukrainę, do wsi Susły w okolicy Nowogradu Wołyńskiego.
 Wyjazd był zorganizowany w ramach partnerskiej współpracy między Piasecznem a Nowogradem Wołyńskim, a mógł się odbyć dzięki ogromnemu wsparciu Stowarzyszenia Centrum oraz Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. W czerwcu, również w ramach tej współpracy, gościliśmy w Piasecznie grupę dzieci i młodzieży z wołyńskiej szkoły w Susłach, jednej z nielicznych, gdzie dzieci uczą się języka polskiego. Uczniowie dwóch piaseczyńskich gimnazjów mieli okazję spędzić z rówieśnikami z Wołynia kilka dni. Wszyscy, którzy towarzyszyli grupie z Wołynia podczas ich pobytu w Polsce byli poruszeni świadomością swojego pochodzenia i przynależności kulturowej, jaką wielokrotnie ujawniały dzieci z Wołynia. Są to bowiem dzieci polonii ukraińskiej, pochodzą z rodzin, w których od wielu pokoleń trwa pamięć o polskich korzeniach oraz silne przywiązanie do ojczyzny.
W wyjeździe na Ukrainę uczestniczyło 12 uczniów, czterech nauczycieli oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Dzieci ze szkoły w Susłach przygotowały dla naszej grupy bardzo gościnne przyjęcie. Zaprezentowały swoje przywiązanie do ojczyzny oraz do ziemi, na której od pokoleń żyją ich rodziny, a która dziś jest ziemią ukraińską. Uczestnicy wyjazdu podczas swojego pobytu na Ukrainie zwrócili uwagę na pielęgnowanie polskości na terenie Wołynia i przyznawanie kulturze polskiej ważnego miejsca w życiu tego regionu.
- Byliśmy bardzo serdecznie przyjęci nie tylko przez osoby polskiego pochodzenia, ale także przez władze Nowogradu Wołyńskiego – opowiadają uczestnicy wyjazdu. - Podczas pięciu dni spędzonych na Ukrainie zobaczyliśmy Kijów, Nowograd Wołyński, Żytomierz, gdzie uczestniczyliśmy w corocznym Festiwalu Kultury Polskiej oraz Lwów. Piękne miasta mogliśmy podziwiać i zachwycać się ich rozkwitem, jednak najwięcej wzruszeń dostarczyły nam spotkania z ludźmi w Susłach – spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkole polsko- ukraińskiej oraz z mieszkańcami wsi Susły, podczas wizyty w polskim kościele.Na Mszę św. na którą zostaliśmy zaproszeni przybyło wielu starszych mieszkańców wsi. Pragnęli spotkać się z rodakami z Polski. Nasz przyjazd do Suseł i wizyta w kościele była dla tych ludzi szczególnym świętem. Po Mszy św. wielu starszych ludzi podeszło do naszej grupy z torbami pełnymi jabłek. To był ich prezent dla nas, prawdziwy dar serca. Nasze wzruszenie i wdzięczność za serdeczność tych ludzi były niewyobrażalne. Wracaliśmy do Polski z poczuciem, że przeżyliśmy szczególne rekolekcje. Dziś wiemy, że Polacy z Wołynia, których poznaliśmy, bardzo pragną odwiedzać swój kraj i pragną czuć się Polakami. Czekają na możliwość ponownych odwiedzin Piaseczna, marzą o tym, aby zobaczyć Kraków i pogłębiać więzi ze swoją ojczyzną. Bardzo wierzmy, że władze i społeczność naszego miasta sprawią, że kolejne ich wizyty w Piasecznie będą możliwe.

Ewa Lubianiec